środa, 14 września 2011

Dom sióstr - Charlotte Link

Niemieckie małżeństwo czterdziestolatków, Barbara i Ralph, postanawia po raz ostatni dać sobie szansę i spróbować uratować swój związek. W tym celu wynajmują na święta Bożego Narodzenia domek w małej angielskiej wiosce. Już pierwszej nocy okazuje się, że śnieżyca zasypała całą okolicę, unieruchamiając małżonków w domu bez jedzenia i ogrzewania. Podczas poszukiwania drewna na opał, Barbara przypadkiem znajduje rękopis. Jest to autobiografia Frances, jednej z poprzednich właścicielek posiadłości. I w tym właśnie momencie, przenosimy się do 1906 roku, gdy poznajemy nastoletnią Frances. Cała powieść podzielona jest na dwie historie toczące się równolegle. Pierwsza to historia Barbary i Ralpha a druga Frances. Link, w niesamowity sposób zabiera nas w podróż w czasie. Dzięki niej mamy możliwość przyjrzeć się staro angielskim zwyczajom, zaobserwować walki sufrażystek, zakosztować bólu żołnierzy podczas I Wojny Światowej. A także śledzić losy dość nieszczęśliwej miłości głównej bohaterki. Miłości, która na dobre poróżniła siostry i na całe życie wprowadziła cierń w ich relacje.

Książka ta poddaje rozmyśleniom ważność decyzji, jakie w życiu podejmujemy i ich konsekwencje. Pokazuje, niesamowitą siłę człowieka – kobiety, gdy sytuacja do tego zmusi. Pokazuje nam również ból, cierpienie i wyrzeczenia w imię własnych przekonań i wierzeń.

Jest to fantastyczna, wciągająca historia, od której nie mogłam się oderwać. Powieść tą przyrównałabym do powieści Erica Segala, za którymi bez reszty przepadam. Zdecydowanie polecam ją wszystkim tym, którzy lubią obserwować życie innych.Ocena:
6/6

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja przeczytałam książkę w ramach spotkań "Klubu z Kawą nad Książką", więc biorąc ją do ręki, nie bardzo wiedziałam, czego się spodziewać :)

    Ale zgadzam się, że czasami źle pozycjonowana książka może wszystko zepsuć.

    OdpowiedzUsuń